Krótkowzroczność


Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, inaczej miopia, jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Pojawia się, gdy gałka oczna rośnie zbyt szybko i staje się za długa w odniesieniu do mocy skupiającej rogówki oraz soczewki wewnątrzgałkowej lub rogówka jest zbyt wypukła i gruba. W efekcie promienie światła skupiają się przed siatkówką zamiast na niej. Głównym objawem krótkowzroczności u dzieci jest niewyraźne widzenie odległych obiektów, np. tablicy w szkole, mrużenie oczu, częste pocieranie oczu czy bóle głowy.

Osoby z krótkowzrocznością najczęściej widzą wyraźnie obiekty będące blisko, ale odległe przedmioty są często rozmyte. W przypadku tej wady predyspozycje genetyczne są bardzo istotne. Zwiększona aktywność w bliskich odległościach, w tym spędzanie czasu przed ekranem, i przebywanie krócej na świeżym powietrzu, są również postrzegane jako czynniki ryzyka rozwoju i progresji krótkowzroczności. Krótkowzroczność często jest diagnozowana między 6 a 14 rokiem życia dziecka. Obecnie dotyka ona do 5% przedszkolaków, około 9% dzieci w wieku szkolnym i prawie 30% nastolatków. Jak wynika z badań opublikowanych przez American Academy of Ophthalmology, miopia staje się globalną epidemią, w której około 5 miliardów ludzi, czyli połowa światowej populacji, do 2050 r. może mieć krótkowzroczność.

Dlaczego kontrola krótkowzroczności jest tak istotna?

Krótkowzroczność ma tendencję do stopniowego pogłębiania się, jeśli nie zostanie wykryta i odpowiednio skorygowana. Ważne jest, aby stosować takie metody korekcji i kontroli rozwoju krótkowzroczności, które pomogą spowolnić lub zatrzymać jej progresję. Krótkowzroczność może zwiększać ryzyko pojawienia się chorób oczu, takich jak zaćma, jaskra i odwarstwienie siatkówki. Dlatego ważne jest, aby wcześnie zdiagnozować tę wadę wzroku i współpracować ze specjalistą ochrony wzroku w celu opracowania skutecznego sposobu kontroli progresji tej wady wzroku.

Jak jako rodzic mogę minimalizować ryzyko pojawienia się krótkowzroczności u dzieci?

Należy zachęcać dzieci do robienia częstych przerw podczas pracy z bliska, w tym podczas czytania i korzystania z komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Zaleca się, aby dzieci nie spędzały więcej niż trzy godziny dziennie – oprócz czasu szkolnego – na pracy wzrokowej w bliży, takiej jak czytanie, odrabianie lekcji lub spędzanie czasu przed ekranem komputera lub telefonu. Zalecane jest także spędzanie jak najwięcej czasu w ciągu dnia na zewnątrz, min. 90 minut, jeśli to możliwe, i ograniczanie spędzania wolnego czasu przed ekranem komputera lub telefonu. Równoważenie czasu spędzanego przed urządzeniami elektronicznymi z czasem spędzonym na świeżym powietrzu, może pomóc i zapobiec wystąpieniu krótkowzroczności, lub spowolnić jej postęp.

Jak możemy kontrolować krótkowzroczność u dzieci i młodzieży?

Krótkowzroczność nie jest schorzeniem, które można wyleczyć. Celem wszelkich działań kontroli miopii jest spowolnienie jej postępu i korekcja niewyraźnego widzenia do dali poprzez najlepiej dobrane rozwiązanie. W tym celu zapraszamy na badanie do Optyk Woronicza. Nasi specjaliści przeprowadzą badanie ostrości wzroku w celu dopasowania soczewek do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kontrola krótkowzroczności to nie tylko skorygowanie wady, ale co ważniejsze działania mające na celu spowolnienie rozwoju krótkowzroczności u dzieci – postępowanie obejmuje wczesną identyfikację / diagnozę krótkowzroczności i opracowanie planu terapeutycznego, który może obejmować noszenie soczewek okularowych MiYOSMART, które spowalniają postęp krótkowzroczności u dzieci.

Tutaj dowiesz się więcej o soczewkach MiYOSMART, które są łatwą, skuteczną i nieinwazyjną metodą kontroli postępowania którtkowzroczności.

Kontakt

Gdzie nas znajdziesz?

Informacje kontaktowe


Adres: ul. Woronicza 32, Warszawa
Adres email: optykworonicza@gmail.com
Numer telefonu: 571-095-150

Zapraszamy!

Poniedziałek: 11:00 - 19:00
Wtorek: 11:00 - 19:00
Środa: 11:00 - 19:00
Czwartek: 11:00 - 19:00
Piątek: 11:00 - 19:00
Sobota: 10:00 - 14:00

Formularz kontaktowy